Najnovšia správa

Počet návštevníkov

Práve tu je jeden návštevník a žiadni členovia on-line

Návod a Nastavenie Klienta StrongDC pre DcHub Zohoronline

Po dlhom zvážení a preskúšaní som sa rozhodol napísať návod pre klienta StrongDC pretože podľa mojich skúseností je to zatiaľ naj klient z rady DC++ ktorá už ma veľkú radu zástupcov neskôr uvediem niekoľko naj používanejších klientov vo svete. 

Takže bez ďalších zdržovaní začíname!!

I. Výber Klienta

Ako prvé uvediem zoznam používaných klientov a to :
 1. Dc++
 2. CzDC++
 3. StrongDC
 4. rmDC

......a ďalšie ktoré niejsu až tak známe ale dajú sa nájsť na Internete

Každý klient má svoje výhody aj nevýhody takže niečo bližšie k niektorým z nich pokiaľ ste z tých užívateľov ktorý majú radšej české alebo slovenské popisy je pre vás vhodný pravé klient CzDc++ pretože obsahuje v sebe aj plug-in ktorý vám umožní preklad všetkých názvov a popisov do českého jazyka. 

Prvé dva ktoré som spomenul patria medzi jednoduchšie programy ktoré sú používané na väčšine svetových servroch ale zato so povolene skoro všade naopak posledné dva sú skôr považovane za nepovolene ale to je len vec názoru keď že pre hub zohoronline niesu uvedene pravidla ktoré by obmedzovali klientov budeme sa zaoberať klientom Strong Dc ktorý ako aj posledný rmDC ma v sebe možnosť použitia segmetového sťahovania čo v konečnom dôsledku znamená to že jeden súbor (film archív alebo iné...) môžete sťahovať od viacerých užívateľov čo navršuje vašu rýchlosť až po vašu limitovanú hranicu ktorá samozrejme na vnútornom hube zohoronline je dosť vysoká takže ju v niektorých prípadoch budete môcť využiť na plno. Samozrejme že tieto klienty majú aj iné výhody ale tato je asi naj významnejšia ak tak ešte môžem spomenúť automatické vyhľadávanie zdrojov pre sťahovaný súbor čo značne uľahčuje pracú a zníži potrebný čas strávený pri PC. Kedže nechcem nikomu brat jeho názor prikladám sem internetove linky pre každého zo štvorice klientov a je už len na váš ktorého si vyberiete návod však bude upravený presne pre StrongDC. 

Spojenie na webove stránky kde nájdete spomínaných klientov Dc++ / Dc++0.670 
dcplusplus.sourceforge.net 

priama linka na stiahnutie verzie 0.670: 
internap.dl.sourceforge.net/sourceforge/dcplusplus/DCPlusPlus-0.670.exe CZDC++ / CZDC++ 0.666[G] 
sweb.cz/ppk/ 

priama linka na stiahnutie verzie 0.666[G] 
sweb.cz/ppk/czdcplusplus/CZDCPlusPlus-0666%5BG%5D.7z RmDC++ / rmDC++0.403 [D] 
rmdc.sweb.cz 

priama linka na stiahnutie verzie 0.403[D] 
www.volny.cz/rm0/rmDC++0.403D%5B1%5D.zip 

Keďže môj návod je zameraný na StrongDC doporučujem už ja sám verziu Rc9 pretože sa zatiaľ osvedčila ako naj stabilnejšia. StrongDC++ / StrongDC++rc9 
strongdc.berlios.de 

priama linka na stiahnutie verzie rc9 
ftp.berlios.de/pub/strongdc/rc9.rar

II. Inštalácia

Priama linka ktorú som tu uviedol vás priamo napojí na server z ktorého sa dá sťahovať tato verzia vo forme archívneho súbor .rar ktorý po rozbalení vám vytvorí zložku v ktorej sa budú nachádzať všetky potrebne súbory a aj pomocne programy pre StrongDC ktoré vám budú uľahčovať pracú sním pripadne so súborom ktorý budete sťahovať . Uvediem Program (AVIPreview) ktorý vám umožní prezerať video ešte počas toho ako ho sťahujete takže je možné pozerať ho priamo z internetu len to chce dostatočnú rýchlosť podľa toho aký film to je a aká bitrate ale pri klasických divx filmoch stačí rýchlosť okolo 130-140Kib/s čo je na vnútornej sieti bežná rýchlosť takže môžete tento program tiež využiť naplno 

Vaša zložka StrongDC++ rc9 by mala vyzerať takto neskôr vám do nej pribudne ešte jeden významná zložka a to Downloads do nej sa vám budú všetky vaše stiahnuté súbory ukladať. 

(Obr.1) Zložka Nainštalovaného StrongDCrc9


III. Nastavenia

Súbor ktorým samotný program otvoríte je vyznačený ikonou s logom : StrongDC.exe. Po prvom otvorení sa vám môžu nastať dve možnosti. 

Ako prvá ukáže sa vám tabuľka ktorá vám bude oznamovať že váš počítač je za bránou Firewall takže nebude možné Program nastaviť tak aby bolo možné využiť ho úplné. Vtom prípade si na tejto stránke nájdete návod ako sprístupniť váš počítač pre tento program a to v nastaveniach firewall (návod pre tieto nastavenia bude pripravený neskôr). 

Druha možnosť je ta lepšia ukáže sa vám tabuľka ktorá vám už dáva možnosť pre svoju registráciu. 

(Obr.2)Settings(Nastavenia) [Snažte sa nastaviť si svoje DC presne podľa toho ako je to v ilustrácii]Settings alebo nastavenia majú niekoľko častí z nich pre nás naj dôležitejšia je General v ktorej vyplníte tieto údaje:

Personal Information (Osobne údaje) 

Nick (Prezývka)- Vyplňte podľa vlastného uváženia (Bez diakritiky)
E-mail (Nepovinné)- Vaša e-mailova adresa pripadne ak mate ICQ číslo
Description (Popis)- Zadajte sem Dedinu mesto z ktorého ste pripojený
Connection type (Typ pripojenia)- Zadajte Wirless alebo Satellite

Connection Settings (Údaje o pripojení) 

Nastavenie pre Zohoronline 
Tu mate dve možnosti buď budete v Active alebo v Passive móde čo pre vás v konečnom dôsledku znamená že ak budete Passive tak môžete sťahovať súbory iba od uzívateľov ktorý budú v Active móde a keď budete Active tak nebudete žiadnym spôsobom obmedzený. Pokiaľ chcete byt Active stačí len vyplniť kolónku IP kde zadáte vlastnú lokálnu IP adresu a ešte vyplníte kolónku TCP Port kde zadáte port (4112,4114, 4115) podľa toho ktorý bude voľný a bude možné ho používať pre presnejšie info o porte sa informujte u Operátora hubu. V prípade že sa rozhodnete byt Passive netreba nič vyplňovať len zaškrtnúť políčko Passive. Avšak tým sa pripravíte o možnosť sťahovať dáta od niektorých užívateľov. Preto by bolo dobre aby sa každý hneď nastavil na Active mód . 

Nastavenie pre Internet 
Toto nastavenie je pre ľudí ktorý by chceli sťahovať aj z hubu zohoronlie aj z vonkajších hubov. 

Pre týchto lúdi mam dve možnosti : 
 1. Buď si nainštalujete dve rôzne verzie dc++ klientov, ako pr. uvediem StorngDC++ CZDC++ 
  Kde si do klienta CZDC++ zapíšete nastavenia pre Zohorský hub a to v Active móde s IP adresou a TCP portom ale zároveň už tohto klienta nebudete používať pre iné huby. Druhého klienta StorngDC++ ktorého budete používať na vonkajšie huby si nastavíte do Passive módu bez IP adresy a bez TCP portu.

 2. Alebo je tu ešte druha zložitejšia možnosť . 
 3. Druha možnosť je nainštalovanie iba jedného klienta ale osobitne nastaveného pre vonkajšie huby nepatriace do siete zohoronline. 
  Postup je nasledovný. 
  Settings(Nastavenia) ktoré som už opisoval si vyplníte presne podľa predlohy ktorú som uviedol v ilustráciách to budú vaše Activ nastavenia pre hub Zohoronline. Avšak každý vonkajší hub ktorý budete chcieť používať musíte uložiť do obľúbených (ako sa dozviete na str.7 obr.7) a tu preňho nastaviť že sa doňho budete prihlasovať v passivnom móde.(ako sa dozviete na str.7 obr.7/B)

Druhou časťou Settings (Nastavení) ktorá je pre nás významná je časť Sharing (zdieľanie).

(Obr.3 )Sharing (Zdieľanie) [Len pokiaľ chcete aj vy zdieľať dáta]Nastavenie je veľmi jednoduché v pravej časti okna sa bude nachádzať ikona Add Folder (pridať zložku) cez ktorú si do klienta vložíte dáta ktoré budete chcieť zdieľať a ponúkať ostatným na hube. 
Po pridaní nejakej zložky program načíta zložku (Hashing) tieto zložky potom bude možno od vás na servri sťahovať. V spodnej časti okna sa ešte nachádzajú nastavenia Upload slots (Sloty = zjednodušene povedané sú to linky na ktorých závisí od koľkých ľudí môžete naraz sťahovať dáta ) v ilustrácii je zadaný počet slotov 5 doporučujem však pre slušnú rýchlosť maximálne 4.Ostatné kolónky len v skratke Slot ratio je násobenie slotov pri piatich slotoch a slot ratio 2 vám vzrastá počet slotov na 10. Small upload slot je taký slot ktorý je určený pre sťahovanie len malých súborov a dát ktorých nastavene je hneď vedľa a to Small file size kde nastavíte hodnotu ktorá sa bude dať sťahovať cez malé sloty. Každému by som veľmi doporučoval aby hneď ako pridá zložky do svojho klienta nevypínal Settings (nastavenia) ale počkal kým sa mu tieto súbory zapíšu (Hashing). Je to hlavne preto aby toto ukladanie a zapisovanie dát trvalo čo najkratšie. Ak tak neurobíte môže to trvať o niečo dlhšie ale to už nechám na vás ako sa rozhodnete. Pokiaľ by sa vám aj po zapísaní (Hashing) tieto dáta ešte vo vašom File Liste (list na ktorom sú spísané všetky súbory ktoré zdieľate) doporučujem buď Refresh File List (obnovenie) nájdete v kolónke File_Refresh file list alebo klávesová skratka Ctrl+E alebo príkaz na hlavnom chate /refresh. Tým sa pre nás hlavne nastavenia končia a prejdeme na hlavnú obrazovku programu kde sa oboznámime s nastavením pre hub zohoronline. Na hlavnej obrazovke mate niekoľko možností ako ovládať program prvá naj ľahšia je použite pracovnej listy na ktorej máte všetky naj potrebnejšie príkazy ktoré budete potrebovať .Druha tiež ľahká možnosť je ovládanie cez kolónky v hornej časti programu ako sú: (File - [Súbor] View - [Vzhľad] Transfersg - [Prevody] Window - [Okno] a Help - [Pomoc] ). 

IV. Pracovná Lišta

Ja použijem a popíšem možnosť ovládacej listy pretože podľa mojich skúseností je naj jednoduchšia .Šípka vám vždy ukáže na obrázku ktorá ikona slúži na tu operáciu ktorú budem opisovať začnem z ľavej strany . 

(Obr.4 )Public Hubs (Verejne huby)Kolónka verejne huby slúži na oboznámenie užívateľa ktorý by chcel sťahovať nielen z domáceho zohoronline hubu o adresách iných servrov ktoré sú založené po celom svete. Tato kolónka čerpá svoje informácie vždy z nejakej webovej stránky ktorú si vy sám určíte tieto stránky sa dajú zohnať alebo vyhľadať na internete ale ja sem uvediem niekoľko naj používanejších. 

sdileni.cz/hublist- Český Hublist
dreamland.gotdns.org/PublicHubList.config.bz2- Švédsky Hublist
www.hublist.org/PublicHubList.xml.bz2- Svetový Hublist
us.hublist.org/PublicHubList.config.bz2- Svetový Hublist
pankeey.uw.hu/dc-hubz/pankeey-dchubz.config.bz2- Maďarský Hublist

Každý klient ma však v sebe jeden predvolený nastavený takže ich ani potrebovať nebudete to len pre prípad že by ste ho chceli zmeniť alebo ak predvolený nebude fungovať aj to sa stáva. Pokiaľ tak budete chcieť urobiť stačí túto adresu napísať alebo skrátka skopírovať do kolónky ktorú vidíte aj na ilustrácii v pravo dole a to Configured Public Hub Lists 
Keď že na pracovnej liste sú aj ikony ktoré niesu až tak dôležité nebudem k nim prikladať kompletnú ilustráciu len popíšem načo slúžia. 

(Obr.5 )Reconnect (Znovu pripojenie)Ak máte nejaký problém s hubom a potrebujete ho znovu napojiť stačí kliknúť na ikonu a je to. 

(Obr.6 )Follow last redirect (Nasleduj Posledne prepojenie)Ikonka slúži na pripojenie k redirectom čo sú prepojenia na alternatívne adresy pokiaľ je predvolená adresa nefunkčná alebo vypnutá. 

(Obr.7 )Favorite Hubs (Obľúbené huby)Ikona slúži hlavne pre rýchlejšie pripojenie k hubom ktoré máte už odskúšané a viete že sú dobre pokiaľ si ich sem uložíte môžete si tu nastaviť ich automatické pripojenie po zapnutí !StrongDC++ a nemusíte ich znova hľadať v hub listoch. 
Pre náš je tato ikona veľmi dôležitá pretože si sem uložíme nastavenia zohoronline hubu a to pomocou tohto postupu v spodnej časti okna vidíme niektoré príkazy ktoré nám pomáhajú s orientáciou a uložením servrov. Mi použijeme príkaz v ľavom spodnom rohu New po otvorení sa nám vyroluje okno ktoré vyplníte presne podľa predlohy alebo ilustrácie. Name:ZohorOnline Hub
Address:dchub.zohoronline.sk:4111
Description:ZohorOnline Hub

Zbytok kloniek sa nevyplňuje pretože sa vyplnia automaticky podľa Settings (Nastavenie ktoré už máme nastavené). Pri tomto nastavení nebudete mat problém pripojiť sa na zohoronline hub. Po zapísaní údajov kliknite na OK a hub sa vám uloží do obľúbených. Pokiaľ chcete aby sa vám napájal automaticky po zapnutí StrongDC++ tak zaškrtnite malý štvorček napravo od názvu hubu. Pre pripojenie na tento hub stačí už len na odkaz ktorý sa vám vytvoril dva kráť kliknut myškou a ste dnu. 

Nastavenie pre Vonkajšie huby 

Pokiaľ sa rozhodnete používať jedného klienta aj na vnútorný hub zohoronline aj pre vonkajšie huby musíte postupovať nasledovne. Keď že Settings ( Nastavenia ) máme nastavené v Activ móde aj s IP aj TCP portom musíte všetky vonkajšie huby ktoré budete chcieť použiť uložiť do obľúbených a to kliknutím na hub pravým a stlačením Add to Favorites. Po uložení kliknete na hub v obľúbených pravým tlačidlom a zadáte Properties a ukáže sa vám okno ktoré je aj v ilustrácii a stačí tu už len zaškrtnúť kolónku passive ktorú som vám vyznačil a kliknut na OK. Tým pádom sa už vždy budete prihlasovať do tohto hubu ako Passiv užívateľ a bude možné z neho sťahovať dáta. 

(Obr.7/B) Nastavenia Vonkajšieho hubu(Obr.7 )Favorite users ( Obľúbený užívatelia )Ikona obľúbených užívatelia slúži na uloženie užívateľa od ktorého sa vám sťahovalo dobre alebo by ste ho chceli najať aj nabudúce po pripojení na hub pokiaľ ho tam budete mat uloženého ukáže vám vždy čí je alebo nieje pripojený samozrejme ho to automaticky bude hľadať nech ste na ktoromkoľvek hube. 

(Obr.8 ) Recent hubs ( Použité huby )Tato ikona vám slúži na zobrazenie všetkých hubov na ktoré ste sa snažili niekedy pripojiť bez toho aby ste niečo ukladali. Zobrazujú sa tu údaje o počte užívateľov množstve dát potrebnom na zdieľanie alebo celkovom počte zdieľaných dát. 

(Obr.9 )Download Queue (Sťahované dáta)Veľmi dôležitá ikona po otvorení okna sa vám zobrazujú dáta ktoré ste si naplánovali stiahnuť budú pri nich údaje o tom z akého hubu od akého užívateľa veľkosť súboru a názov súboru ktorý sťahujete alebo sťahovať budete. Ak chcete niečo zmeniť stačí len na sťahovaný súbor kliknut pravým tlačidlom myši a objavia sa vám príkazy z ktorých už vyberiete čo budete potrebovať. 

Hlavne sú : 
 • Preview (Ak sťahujete film môžete si ho prezrieť už počas sťahovania programom AVIPreview)

 • Search for alternates (Hľadanie alternatívnych zdrojov pre sťahovaný súbor)

 • Max. number of segments (Počet lúdi od ktorých chcete tento jeden súbor sťahovať)

 • Remove file form queue (Odstránenie)

 • Set priority ( Nastavenie priority kedy sa bude ktorý súbor sťahovať)

Ostatne príkazy už sú len pomocne takže možno inokedy v podrobnejšom návode. 

(Obr.10 )Finished Downloads ( Ukončené Sťahovania )Ukladajú sa sem všetky súbory ktoré ste úspešné stiahli aj zo všetkými informáciami o nich. 

(Obr.11)Mp3 Info. ( Info. o hudbe )Pokiaľ si od niekoho stiahnete info o mp3 alebo inej hudbe tu si môžete prezrieť info o nich ako sú Bitrate dĺžka názov všetky Taxy(značky)atď... 

(Obr.12 )Upload Queue ( Čakatelia na slot )Zoznam všetkých ľudí ktorý čakajú u vás na slot teda ešte nesťahujú ale budú, ukladajú sa sem info. čo bude daní užívateľ sťahovať koľko bude sťahovať atď.... 

(Obr.13 )Finished Uploads (Odoslané dáta)Zoznam všetkých súborov ktoré od vás niekto počas vašej prítomnosti na hube stiahol 

(Obr.14)Search ( Vyhľadávanie )Veľmi dôležitá ikona!!! Potrebujete niečo nájsť prsne nato slúži ikona Vyhľadávača ktorý sa dá spustiť aj klávesovou skratkou Ctrl+s .Po kliknutí sa vám zobrazí okno kde nastavujete parametre pre vyhľadávanie to tieto: 

Search for- Zadáva sa názov súboru ktorý chceme hľadať.
Size- Môžete ale aj nemusíte vyplňovať ale je to odhadovaná veľkosť súboru.
File Type- Nastavenie typu súboru kde si nastavíte či je to video alebo hudba alebo iné možnosti.
Search Options- Môžete nastaviť viac možností :
 Only with free slots (Iba s volnou linkou), Only with TTH (iba s kmeňovým koreňom) TTH root je kontrolný súčet dát podľa ktorého určíte či je pôvodný hľadaný súbor rovnaký ako súbor ktorý povedzme budete hľadať o deň neskôr. Expand Results (rozloženie hľadania !!nepodstatné!!)

Po zadaní parametrov stačí už len jeden malý klik na tlačidlo Search a program už urobí všetko za vás. 

(Obr.15) ADL search ( pomocný Vyhľadávač )Nepodstatná ikona slúži na pomocné vyhľadanie určitých tipov súborov. 

(Obr.16) Search SPY ( pomocný Vyhľadávač )Ďalší Vyhľadávač ktorý vyhľadáva súbory ktoré sú najviac sťahované a vyhľadávané na huboch. 

(Obr.17)Network Statistics (štatistika pripojenia)Obsahuje graf pre download (sťahovanie) upload (odosielanie) 

(Obr.18)Open File list (otvorenie listu užívateľa)Pokiaľ ste už raz stiahli list niektorého užívateľa (kliknutím pravým tlačidlom naňho a kliknutim na get file list ) môžete si ho znovu neskôr otvoriť pomocou tejto ikony alebo klávesovej skratky Ctrl+L 

(Obr.19)Settings (Nastavenia)Nastavenia sa vám otvoria hneď po prvom spustení programu takže už ich máme nastavené len pre orientáciu uvádzam ilustráciu. 

(Obr.20)Notepad (Zápisník)Myslím že nieje čo vysvetľovať potrebujete niečo zapísať máte možnosť. 

(Obr.21)Away (Sprava o vašej neprítomnosti)Ste preč a chcete aby vám niekto nechal odkaz po zapnutí program automaticky pošle správu o neprítomnosti môžete si do nej nastaviť čokoľvek aby vám nechal odkaz alebo niečo podobne. 

(Obr.22)Shutdown PC(Vypnutie PC)Tlačidlo vypne váš počítač. 

(Obr.23) Speed Limiter (obmedzovač rýchlostí)Môžete nastaviť obmedzenie rýchlostí ale nedoporučuje na všetkých huboch je to zakázané do určitej mieri. 

(Obr.24) Update check ( Obnovenie verzie DC)Vyhľadá a stiahne vám najnovšiu verziu vášho klienta. 

(Obr.25) Sounds Off (Vypnutie zvuku)Keď že verzia rc9 !StrongDC++ obsahuje aj určité zvuky ktoré je týmto tlačidlom možno vypnúť. 

Tým je môj návod pre použitie pracovnej listy na konci a budem pokračovať Ovládaním programu.

V. Ovládanie Programu

Pre ovládanie programu mám už len zopár rád používajte hlavne vyhľadávanie cez Ctrl+S je to rýchlejšie a nemusíte sťahovať file list užívateľa od ktorého chcete sťahovať dáta. 
Ale ak predsa tak File list sa sťahuje nasledujúco . Kliknutím na užívateľa sa vám vyroluje súbor príkazov ktoré môžete použiť opíšem len tie potrebne. 

Send public message- Pošle správu užívateľovi na hlavnom chate
Send private message- Pošle správu užívateľovi na vlastnom chate
Get File List- Stiahne zoznam dát ktoré užívateľ zdieľa

Po stiahnutí listu užívateľa je už postup jednoduchý nájdete požadované dáta kliknete pravý a kliknete na Download. 

Viac už sa mi do návodu nezmestí a asi ani nieje čo opisovať ale skúsenosti vás naučia všetko čo budete potrebovať. 

Za všetky gramatické chyby sa vopred ospravedlňujem nikto nieje dokonalý. 

Info: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript. alebo ICQ# 338 656 192 

Made by S@kalik.......

Joomla 1.5 Templates by JoomlaShine.com