Najnovšia správa

Počet návštevníkov

Práve tu je 7 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Zapnutie vstavaného firewall-u vo Windows XP

Tento článok sa zaoberá návodom, ako zapnúť vstavaný firewall vo Windows XP. Postup je testovaný na Windows XP Professional Edition so Service Pack 1. 

Hlavným dôvodom na nasadenie firewall-u je v súčasnosti vysoký počet počítačových červov. Počítačový červ je škodlivý program automaticky zneužívajúci programové chyby operačného systému, častokrát spolu s inými druhmi škodlivých programov označovaných ako počítačové vírusy. 

Špecifikom pravých počítačových červov, ako boli napr. Win32.Blaster alebo Win32.Sasser, je ich nezachytiteľnosť antivírusovými programami. Je to vďaka tomu, že tieto červy zneužívajú chyby priamo vo volaniach operačného systému na najnižšej úrovni. Jedinou definitívnou ochranou voči takémuto druhu programov je aktualizácia operačného systému opravujúca danú bezpečnostnú chybu, ktorá žiaľ v čase šírenia počítačového červa nemusí byť k dispozícii. 

Riešením je práve zapnutie aspoň vstavaného firewall-u vo Windows XP, prípadne inštalácia firewall produktov tretích firiem, ako sú ZoneAlarm, alebo KerioPersonalFirewall. Tieto produkty sú na osobné použitie zdarma. Ukážeme si zapnutie vstavaného firewall-u vo Windows XP. Tento by mal byť zapnutý hneď po inštalácii operačného systému, ešte pred pripojením na sieť. Nevýhodou tohto vstavaného firewall-u je slabá možnosť kontroly prichádzajúcich spojení, čo komplikuje potom použitie počítača pri hraní online hier, alebo zdieľanie súborov a tlačiarní v lokálnej sieti a podobne. V takých prípadoch je naozaj vhodné nainštalovať produkty firiem ZoneLabs, prípadne Kerio. 

Kliknutím pravým tlačidlom myši na ikonke My Network Places (Miesta v sieti) na pracovnej ploche vyvoláme kontextové menu, kde klikneme na Properties (Vlastnosti). Ak nemôžeme nikde na ploche nájsť ikonu My Network Places, dôvodom môže byť, že táto ikona sa štandardne vo Windows XP nezobrazuje. Návod, ako zapnúť zobrazenie týchto ikon je možné nájsť tu.

Otvorí sa nám okno, kde pravým tlačidlom myši klikneme na Local Area Connection (Pripojenie do lokálnej siete) a z kontextového menu vyberieme Properties (Vlastnosti).

V otvorenom dialógovom okne klikneme na záložku Advanced (Rozšírené) a "zaškrtneme" políčko zapínajúce vstavaný firewall. Klikneme na OK čím zavrieme dialógové okno. 

V závislosti od rýchlosti počítača by sa po krátkom okamžiku mala zmeniť ikonka Local Area Connection tak, že v pravom hornom rohu sa objaví obrázok zámku. Firewall takto možno považovať za zapnutý.

Joomla 1.5 Templates by JoomlaShine.com